Vyberte stránku

Urolitiáza (močové kameny) je charakterizována tvorbou kamenů v močových cestách. Je to velmi časté onemocnění ledvin.

Kameny (konkrementy) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí. Nejčastěji v ledvinách, dále v močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny látkami (soli, minerály), které jsou normálně v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement.

Existuje několik druhů kamenů, dle hlavní stavební složky. Nejčastější jsou konkrementy z oxalátu vápenatého, urátové, struvitové (fosforečnan hořečnatoamonný), konkrementy infekční, vzácné jsou cystinové a xantinové.

Příznaky a projevy ledvinových kamenů

Močové kameny mohou být pokud jsou v ledvině a nebrání plynulému odtoku moči zcela bez příznaků. Někdy se dá prokázat v moči krev. Většinou je krvácení natolik malé, že se prokáže jen pod mikroskopem. Zřídka je takové intenzity, že zabarvuje moč, pak může být vidět i pouhým okem. Důvod přítomnosti krve v moči je následkem poranění výstelky močových cest kamenem.

Když se kámen dostane z ledvin do užšího prostoru močových cest, může se projevit velmi intenzivní bolestí v boku, většinou na jedné straně. Je to tzv. kolika, kolikovitá bolest. Vyzařuje do třísla. Je obvykle přerušovaná s intervaly bolestivosti od 20 do 60 minut, v závislosti od délky pobytu kamene v úzkém prostoru.

Pokud kámen projde až do močového měchýře kolikovitá bolest zmizí. Bývá také silná bolest při močení a časté nutkání k močení. Moč může být zabarvena do červena od krve, mohou v ní být vločky sliznice.

Kolika je obvykle doprovázená celkovou nevolností, pocitem na zvracení a zvracením, někdy průjmem.

Pokud se kámen dostane z močovodu až k přechodu do močového měchýře, které je velmi úzké, může se tam kámen zaseknout a zabrání tak odtoku moči. To pak představuje riziko vzniku infekce projevující se celkovými příznaky jako horečka a zimnice. Při postižení obou stran může dojít k selhání ledvin.

Vyšetření ledvinových kamenů

Úvodem se v anamnéze lékař vyptává na rodinný výskyt močových kamenů, na stravovací návyky, pitní režim, užívané léky a četnost urologických infekcí.

Z vyšetření se provádí vyšetření moči, kde se prokazuje přítomnost krve a různých minerálů. Provádí se také kultivace moči, měření pH moči.

Základem vyšetření a diagnostiky bývají zobrazovací vyšetření. Konkrementy obsahující vápník a/nebo cystin jsou rentgenkontrastní a proto se k jejich zobrazení vystačí s prostým rentgenovým snímkem břicha.

U kamenů urátových, jež nejsou rentgenkontrastní, se před snímkováním dodává do těla kontrastní látka, která se pak z těla vyloučí.

Kameny v pánvičce ledvinné lze prokázat ultrazvukem.